Reaguj na potrzeby narządu wzroku. Joga oczu w kilku prostych krokach

Redukcja stresu, napięcia wokół oczu oraz w obrębie twarzy czy poprawa krążenia krwi to tylko niektóre z dobroczynnych skutków regularnego praktykowania jogi oczu. Ćwiczenia są korzystne szczególnie dla osób, które spędzają dużo czasu przed ekranem komputerów i smartfonów, jak również dla tych, którzy doświadczają przewlekłego stresu. W jaki sposób je wykonywać?

Zbuduj swoją rutynę

Joga oczu to delikatne ćwiczenia, które możesz praktykować codziennie. Częstotliwość wykonywania ćwiczeń zależy w dużej mierze od Twojego stylu życia, możliwości czasowych oraz potrzeb. Dobrze będzie stworzyć sobie rutynę ich wykonywania – jeśli pracujesz przed komputerem, rób regularne przerwy i praktykuj jogę przez kilka minut, odrywając wzrok od monitora. Dla najlepszych efektów, praktykuj jogę oczu przynajmniej kilka razy w tygodniu w blokach czasowych po 5-10 minut.

Poczuj ulgę! Szereg korzyści zdrowotnych

Tym, co z pewnością zauważysz, regularnie praktykując te delikatne ćwiczenia, jest poprawa elastyczności i zakresów ruchu mięśni oczu. Wpływa to nie tylko na dostosowywanie się gałek ocznych do różnych odległości i kątów, ale również na poprawę ostrości widzenia. Aspektem relaksacyjnym praktykowania tzw. eye yogi jest jej korzystny wpływ na mięśnie twarzy, szyi oraz głowy. Warto wykonywać ćwiczenia, które angażują również te partie, co wpływa na dobre samopoczucie i komfort widzenia. Osoby mające problemy z suchością oczy również powinny zainteresować się takim rodzajem aktywności, ponieważ niektóre pozycje zawierają masaż okolic odpowiedzialnych za produkcję łez i mogą wpływać na ich wydzielanie. Takie ćwiczenia poprawiają też koordynację między naszymi oczami, poprawiają krążenie krwi w obszarze gałek ocznych, pomagają w utrzymaniu zdrowego wzroku i relaksują.

Komfort wzroku dzięki kilku prostym ćwiczeniom

Jeśli termin “joga oczu” jeszcze jest ci obcy, zacznij od tych kilku prostych i skutecznych ćwiczeń, które poprawią twoje samopoczucie i będą świetnym odpoczynkiem dla twoich oczu:

  • kreśl oczami litery “X” i “O” – poćwiczysz w ten sposób dwa zupełnie różne zakresy ruchu,
  • weź do ręki jakiś obiekt, a następnie cały czas zbliżaj i oddalaj go od twarzy, nieprzerwanie śledząc wzrokiem tę rzecz,
  • masuj skronie oraz okolice pod oczami (palcami lub rolerem kosmetycznym), aby poprawić krążenie,
  • wyobraź sobie liczbę “8” po prawej, a następnie po lewej stronie twojej twarzy, śledź ją i kreśl oczami jej symbol.

Dodaj komentarz